Terrasiitkrohv Eestis. Kasutusajalugu ja restaureerimisproblemaatika

Kaitsja: Triinu Kööba
Juhendajad: Maris Mändel
Kaitsmise aasta: 2016
30.05.2016

Antud bakalaureusetöös on uuritud kunstgraniit- ja terrasiitkrohvi ajalugu, kujunemist ja tehnoloogiat nende valmistamisel/peale kandmisel. Kõige üllatavamaks asjaoluks osutus fakt, et tänapäeval põhimõtteliselt sünonüümina kasutusel olevad terminid on tegelikult erineva taustaga. Nende kahe krohvi koostis on üksteisest erinev ning seinale kandmine ja järeltöötlemine on teistsugused. Tulenevalt antud erisustest võiks restaureerimisterminoloogiasse sisse viia täpsustused ning selgitused, et kõik mõistaks olukorda üheselt ja oskaks õigeid tehnoloogiaid töödes rakendada.

Väärad krohviparandused on linnaruumis küllaltki silmatorkavad. Põhjuseks on enamasti kooskõlastamata parandustööd, mis on tehtud nii öelda omast tarkusest ja põhjuseks lihtne asjaolu, et on vaja olukorda kiirelt parandada, et kahjustuste suurus ei areneks kusagile poole edasi. Selliste vigade vältimiseks tuleks majaomanike teadlikkust tõsta.

Uurimise käigus ilmnes ka, et muinsuskaitse eritingimustes on kunstgraniit- ja terrasiitkrohvide restaureerimiseks  kirjas erineva tasemega nõudmised, mis tulevikus tuleks viia nii öelda ühele joonele. Tuleb läbi viia krohvide põhjalikud koostise analüüsid, võimalusel lausa laboratoorsel teel ja objektil kontrollida uue ning vana krohvi sobivust, enne kui hakatakse töid suurtel pindadel teostama. Selle jaoks said kirja pandud ka kümme punkti projekteerijale ja järelvalve teostajale.Faili nimi: bakalaureusetoo_kooba.pdf
Faili suurus: 46.39MB
Ava dokument Lae alla