13. Filippus

Prindi aruanne

KIRJELDUS: Filippus asetseb poolpõlvitavas asendis, vasak jalg ette kõverdatud. Vasakus käes hoiab ta lahtist raamatut, mis on pööratud tema poole. Parema käega toetud Filippus kepile, mis ulatub õlani. pilk on suunatud üles paremale. Kätel on välja nikerdatud sõrmeküüned. Vasaku jala varbad paistavad rüü alt välja. Varbaküüned on välja nikerdatud. Silmad on tumedad (võimalik, et pruunid), huuled punased ja nahatoon roosakas. Filippuse juuksed on pruunid, lokkis ja langevad lahtiselt õlgadele ning seljale. Juustega sama tooni on lühike lokkis habe ja vuntsid. Rüü on kuldne (kootud kangast meenutava tekstuuriga) ja tumesinine. Kaeluses on kaks kuldset nööpi. Raamatut hoidval käel on kuldne mansett, paremal käel pole välja modelleeritud. Pihal on lai kuldne vöö ja rüü servas on kuldne bordüür. Üle parema õla ja vasaku põlve langeb keep. Selle üks külg on kuldne (põlvel) ja teine punane. Vasakus käes olev raamatu kaas on punane ja lehed on ülevalt servast punased, alt paistab punase alt kuldset. Seest näib raamat olevat olnud kuldne. Rõivastus katab kogu keha.

Põhja all keskel on retaablile kinnitamiseks 19 cm pikkune puidust pulk. Varasemast on põhja all ka nael, mille pea on nähtav skulptuuri seljatagusel keebi all servas.

LÄBI VIIDUD UURINGUD: Enne uringute läbi viimist puhastati kuju lahtisest tolmust pehme pintsliga ning kinnitati lahtised maalingukihid. Kuju fotografeeriti, tehti fotogramm-meetria 3D mudeli loomiseks, lisaks teostati röntgenfotod. Kujul on varasemast uuringust tehtud üks dokumenteeritud sondaaž. Uusi sondaaže kujul ei tehtud. Lisaks kuju käitlemise ajal eemaldunud tükkidele, võeti proove stratigraafiliseks- ja instrumentaalanalüüsiks veel kahest kohast (kokku 10 proovi). XRF analüüsi teostati kujul 9 erinevas kohas, kontrollimaks varasemaid analüüsi tulemusi. Skulptuuri aluse alumisel küljel pildistati üles aastarõngad (eelnes lihvimine).

Skulptuur pole alusele kinnitatud, st see seisab lahtiselt. Üle skulptuuri esineb erineva ulatusega krundikadusid. Kattekihtide side alusega on väga hea. Varasemate restaureerimistööde käigus pole skulptuuri puhastatud ega ka hilisemaid värvikihte eemaldatud, vasakul näopoolel on sondaaž. Keppi hoidva parema käe juures, keebi tagumisel serval on kaks kleebist (u 5 cm pikkused). Skulptuuri tagumisel küljel, keebi alumises servas paikneb kaks kleebist. Lisaks on üks kleebis kepi ala osas, Filippuse poolsel küljel, ning selja taga parema jala kannal, keebi peal.

Filippuse rüült võeti kahest kohast hallitusproov.

Seisukord: Kehv / poor
Kunstiliik: NOTKE

Teose mõõdud:
Laius: 34.0cm
Kõrgus: 71.0cm
Sügavus: 28.0cm