Luukas

Prindi aruanne

KIRJELDUS: Kuju üldkõrgus on 64 cm, figuuri kõrgus on 56,5 cm, pea kõrgus 8 cm.
Laius 22 cm.
Sokli laius 13 cm, sügavus 10,5 cm, kõrgus 5 cm. Härja sügavus 15 cm, koos sõrgadega 18 cm.
Seisev meesfiguur, vasak, põlvest kõverdatud jalg, toetumas peenele kännule. Vasakus käes põlvele toetuv avatud, peenelt nikerdatud leheservadega raamat (evangeelium). Parem käsi osutamas raamatule.
Kitsa pikliku näo, kortsulise lauba ja põskedega, suu kinni, kergelt kongus nina, ette ulatuv ümar habemeta lõug. Kaelani ulatuvad lainjad juuksed, mille alt paistab parem, hoolikalt välja nikerdatud kõrv; pealagi kiilas, kaelasooned välja nikerdatud.
Seljas pikk avara kaelusega, teravate nurkadega kraega ja seitsme suure ümara nööbi ja nööpauguga särk. Üleskäänatud varrukatega. Särk vöökohal kinnitatud, särk draperiis. Rõivastele iseloomulikud sirgelt langevad, allpool sügavamaks muutuvad voldid. Voldid ulatuvad külgedelt üle sokli serva, voldi alaserv seest poolt
välja nikerdatud.
Kuju tagantpoolt ainult pea ja õlgade ulatuses välja nikerdatud; ülejäänud draperii osa laia peitliga kergelt töödeldud.
Kuju tagaküljele hariliku pliiatsiga kirjutatud Luukas.
Härg Luukase paremal küljel all, pooleldi draperii varjus (murdunud kõrvadega), parem esisõrg üle sokli serva, vasak kõverdatud keha alla.
LÄBI VIIDUD UURINGUD: visuaalne vaatlus, 18 värvisondaaži, 2 XRF-uuringut, 3 stratigraafiaproovi.
VÄRVIKIHTIDE STRATIGRAAFIA:
SEISUKORD JA LÄBI VIIDUD KONSERVEERIMISTÖÖD: kuju üsna heas korras. pole suuri värvikadusid. Härjal on kõrvad murdunud.
Kuju on kergelt puhastatud destilleeritud veega niisutatud svammiga ja vatipulgaga. Originaalmarmoreeringul, sokli paremal küljel, on atsetooniga välja puhastatud ristküliku kujuline puhas laik.
MUUD TÄHELEPANEKUD:
Kuna kuju asub kantslil kõige äärmises servas vastu seina, on jäänud sokli parem külg hilisema ülemaalinguta. Näha on algne värvikiht-kena, tundlikult maalitud sinine marmoreering. Muidu on kuju üleni hilisema ülemaalinguga. Sondaažid annavad alust arvata, et figuur on olnud algselt üleni kuldne ( v.a. atribuudid). Inkarnaat on olnud õrn roosa.
Härjal on üks ülemaalingukiht. See on heledam pruun värv mis tuleb atsetooniga puhastades suhteliselt kergesti maha. Nähtavale tuli härja algne tumepruun toon ja mustad silmad valgete täppidega.
Visuaalsel vaatlusel tundus, et figuuri sõrmed ja varbad on ükshaaval naeltega kinnitades lisatud. Samamoodi vasakul õlal on justkui ühenduskoht ning ka paremal käel ( rohelise rüü juures). Vasakul käevarrel kaks tüüblit/naela? Parem roheline volt lisatud eraldi? Ka härja kõrvad ning sarved on ilmselt eraldi juurde lisatud.
Tehnilistel põhjustel polnud paraku võimalik röntgenit teha, mis oleks kinnitanud neid oletusi.

Kunstiliik: SKULPTUUR / SCULPTURE