21673 "Jumalaema uinumine"

Prindi aruanne

1. ÜLDINE SEISUKORRA KIRJELDUS:

Kõige suuremad kahjustused on ikooni ülaosas, kus ilmselt on maalingukiht üleni põlenud. Alumine osa on vähem kahjustada saanud, ilmselt on võimalik sealt midagi välja puhastada.
Põhiprobleem on aluselt üleskerkinud maalingukiht. Visuaalsel vaatlusel võib oletada, et maalialuskihiks on papp, mis põlengu ja veekahjustuste tõttu on puitaluselt lahti löönud.
Maalingukihil esineb lokaalsel kuumamulle, mis on hetkel stabiilsed.

2. LÄBI VIIDUD TÖÖD JA KASUTATUD MATERJALID (seisuga 28.10.2016):

Esmalt viidi läbi üldine pinnapuhastus, selleks kasutati ensüümi ja dest. vett. Veerisel kasutati 2% triammooniumtsitraadi vesilahust.
Kuumamullidega ei tegeletud, kuna need on stabiilsed.

3. PUHASTUSPROOVID:

Veeriste ülemises osas kasutati geeli, mida hoiti peal 5-10 minutit. Geel tegi põlengukihi pehmemaks, mida eemaldati omakorda mehaaniliselt skalpelliga. Geeli katsetati ka teistes piirondades, aga see ei andnud rahuldavat tulemust, sest geel on liiga tugev.
Munakollase-tärpentini-emulsiooni kompress (30 min kuni 3h) andis paremaid tulemusi, seda prooviti ikooni allosas. Sama emulsiooni järelpuhastus tehti tärpentini-etanooli segug kullatisel, mis andis häid tulemusi. Paremini säilinud rõivastel kasutati tärpentini-etanooli segu 1:1, mida neutraliseeriti puhta tärpentiniga.

4. SOOVITUSED EDASISTEKS TÖÖDEKS:

Eemaldada tahmakiht, eelnevalt seda pinda pehmendades. Seejärel maalikihi kinnitamine alusele.

Autor: M.Solntsev, G. J. Frolovi koolkond
Teose tehnika: segatehnika, puit
Dateering: 20.saj. II pool
Kunstiliik: MAAL / PAINTING

Teose mõõdud:
Laius: 53.5cm
Kõrgus: 65.5cm