21672 "Issandamuutmine"

Prindi aruanne

1. ÜLDINE SEISUKORRA KIRJELDUS: Ikoon koosneb neljast paneelist ja kahest risti asetsevast põõnast. Ikoon on terve pinna ulatuses kahjustunud. Piirkonniti, enamasti ikooni veerisel ja maalingu alumisel1/3, esineb tahma-kuuma kahjustus. Värvikiht on aluspinna küljest lahti väga suures ulatuses- peaaegu üle ikooni.Veerise ja maalingu servades esineb värvikihte läbivaid lõhesid. Maalingu pindmine kiht on kõrbenud, rabe ja mullitav. Värvikihil esineb vähesel määral pragusid ja kadusid.Valdavalt on pindmised värvikihid tugevate kuumakahjustustega- kõrbenud koorik. Kõrbenud värvikiht irdub kohati maali pinnalt. Irdunud värvikooriku alt paistab punakaspruun värvikiht. Ikooni tagumine külg terves ulatuses tahmastunud. Ikooni paneel on stabiilne ja tugev. Liimpuitkilbil esineb kuivamispragunemist- vähesel määral liimiühendusest lahti kuivanud. Kilbi peale liimitud puitplaat ikooni servadest kohati lahti.

2. LÄBI VIIDUD TÖÖD JA KASUTATUD MATERJALID (seisuga 28.10.2016): Värvikihtide kahjustuste ulatuse määramiseks teostati geelikompresse kokku 6 erinevas piirkonnas ja 2 erinevat liiki kahjustusel. Kompressid olid erineva ajalise kestvusega10 min, 30 min ja 60 min. Teostati ka üks puhastusproov tärpentiini ja vatitikuga.
Geeli koostis: 5g Carbopol EZ 2, 15 ml Ethomeen C- 25, 200 ml atsetoon, 200 ml bensüülalkohol.
Pinnale kanti pintsliga õhuke kiht geeli, millele asetati melinex kile. Kompresside puhul survet ei kasutatud.
Geel puhastati pinnalt kuiva puuvilla vatiga ja seejärel atsetoonis immutatud vatiga.

3. PUHASTUSPROOVID:
Proov 1- veerisel, et eemaldada tahma-kuuma kahjustust- kompress mõjus 1h. Pikaajalise mõju tulemusena eemaldus tahma kiht veeriselt väga kergelt ja puhastamisel hakkas kaasa võtma ka pealmisi värvikihte. Esmalt eemaldati geel kuiva vatitikuga. Geeli ja tahmakihi jäägid puhastati atsetoonis immutatud vatitikuga.
Proov 2- maalingu pinnal oletatava kullatise piirkonnal, et selgitada välja,kas kullatis on säilinud- kompress mõjus 1 h. Kõrbenud koorik ei eemaldunud pinnalt täielikult. Pinnale jäid kuumakahjustusele iseloomulikud mustad kontuurid. Punakaspruuniks põlenud või sulanud lakikiht on alumiste värvikihtide peal tugevalt kinni. Oletatavat kullatist ei ole märgata.
Proov 3- maalingu pinnal, et selgitada välja, kas värvid on säilinud. Geelkompressi hoiti pinnal 30 min. Tahmakiht eemaldus kergelt. Geel pehmendas ka värvikihte. Geel puhastati pinnalt esmalt kuiva puuvillavatiga ja seejärel atsetoonis immutatud vatiga. Erinevad värvitoonid on säilinud kuid pole kindel, kas tegu on pindmise kihiga.
Proov 4- maalingu pinnal pühaku näo ja oreooli piirkonnas, et selgitada välja, kas värvikihid ja kullatis on säilinud.Geelikompressi hoiti pinnal 10 min. Kullatud oreooli pinnalt eemaldub tahma kiht vaid skalpelliga. Näopiirkonnast eemaldub koorik peale kompressi väga õhukeste kihtidena. 10 minutiline geelikompress ei pehmenda musta koorikut põhjani läbi ja ei mõju ka alumistele värvikihtidele. Näo piirkonnas maaling ei paljastunud.
Proov 5- maalingu pinnal tugevamate põlemiskahjustustega värvilisemas piirkonnas, et välja selgitada, kas värvid on säilinud. Kompressi hoiti pinnal 10 min. Geel pehmendas põlenud koorikut ja ei mõjunud alumistele värvikihtidele ja sulanud lakikihile.Geel eemaldati esmalt kuiva puuvillavatiga ja seejärel atsetoonis immutatud vatiga. Selgus, et värvid on säilinud.
Proov 6- geelkompressi ja skalpelliga veerisel oleva maalingu seisukorra väljaselgitamiseks. Geel mõjus 10 min. Pehmendas vähesel määral kõrbenud kihti. Skalpelliga eemaldati kiht kihilt kõrbenud kiht. Selgus,et mõned värvitoonid ja lakikiht on kohati säilinud.
Proov 7- veerisel atsetooni ja vatitikuga. Atsetoon eemaldab järk järgult tahma-kuuma kahjustust. Laki ja värvikihte ei mõjutanud.

4. SOOVITUSED EDASISTEKS TÖÖDEKS:
Ikooni pinnal tuleb läbi viia veel mõned puhastusproovid erinevate lahustite või emulsioonidega. Hetkel puudub ikoonil kasutusväärtus. Kasutusväärtuse taastamiseks tuleks ikoon restaureerida.
Praeguses seisukorras on võimalik ikooni hoiustada ja säilitada edasiste otsuste tegemiseks.
Iikooni pinnalt ja paneeli tagumiselt küljelt on võimalik põlemiskahjustus eemaldada ja säilinud kujutis välja puhastada.

Autor: M.Solntsev, G. J. Frolovi koolkond
Teose tehnika: segatehnika, puit
Dateering: 20.saj. II pool
Kunstiliik: MAAL / PAINTING

Teose mõõdud:
Laius: 54.0cm
Kõrgus: 65.2cm