21664 "Kõikide Kurbade Rõõmu Jumalaema"

Prindi aruanne

1. ÜLDINE SEISUKORRA KIRJELDUS:
Ikoon on suhteliselt heas seisukorras, tõenäoliselt pole see saanud otseseid tulekahjustusi. Pildipinnale on akumuleerunud paks tahmakiht, eriti ikooni ülemisse serva.
Ikooni parema serva keskosas on suur puidumaterjali kadu - selles piirkonnas on puit pehkinud ning putukatest näritud. Materjalikadu on olemas juba põlemiseelsel fotol, st selle teke ei ole seotud tulekahjuga. Ehkki puidus on palju puidukahjurite (mööbli tooneseplased) auke, näib alus olevat esmavaatlusel stabiilne.
Maalingu ning krundikiht on alusega väga hästi seotud, avariitööde käigus tuvastati vaid paar üksikut väikes maalikihi irdumist.

2. LÄBI VIIDUD TÖÖD JA KASUTATUD MATERJALID (seisuga 28.10.2016):
Maalikihti kinnitati paaris väikese piirkonnas ikooni servades (kinnitusvahend: Medium für Konsolidierung)

3. PUHASTUSPROOVID:
Puhastusproovid viidi läbi maali erinevates piirkondades (vt täpsemalt graafilist dokumentatsiooni) erinevte meetoditega:
1. Ikooni kõrgemad servaalad.
Meetod: 5% triammooniumtsitraadi vesilahus
2. Ikooni pilditahvel, pigmentidega maalitud piirkonnad.
Siin on pind vetthülgav, ilmselt kaetud vahaga, mistõttu triammooniumiga pinnamustuse eemaaldamine ei toimi.
Proovid tehti tärpentiini:etanooli lahusega (1:1) ja etanooli Glucel geeliga (toimeaeg u 1min). Pildi alumises tsoonis toimis lahustisegu hästi, kui tahmasemas ülaservas ei andnud see piisavat efekti. Seevastu etanooligeel toimib hästi just ülaservas (tissue-meetodil, kasutades järelpuhastuseks etanool-tärpentiin lahustisegu).
3. Ikooni taust.
Ikooni taust on kaetud kas hõbeda või kullaga (või hõbedale kantud kullaimitatsiooniga). Kuna pilt on väga tume, on põgusal vaatlusel keeruline aru saada originaaltehnikast. Vaadates põlengueelset fotot, näib taust olevat hall (viitab pigem hõbedale); kuid maalitud kujundite servadel on selgelt näha kullatis. Ühe hüpoteesina võib kontrollida võimalust, et taustakullatis on juba enne põlengut hävinud ning säilinud on vaid taustatoon või paljandunud valge krunt.
Kullatise / hõbedaga kaetud taustatsoon ning detailid on väga lahustitundlikud ning puhastamisel tuleks neid käsitleda suure ettevaatlikusega.

4. SOOVITUSED EDASISTEKS TÖÖDEKS:
Kindlasti tasuks teha enne maali lõplikku puhastamist taustapiirkonnas tehnilisi uuringuid (mikrostratigraafia), et saada aru mustusealuste kihtide ülesehitusest.
Kuna ikoonist on olemas põlengueelne referentsfoto, mis näitab seda väga säravates toonides, tasub teosel läbi viia ulatuslik pinnapuhastus.
Ikoon on võimalik taastada kanoonilses funktsioonis

Teose tehnika: tempera, puit
Dateering: 20.saj. I pool
Kunstiliik: MAAL / PAINTING

Teose mõõdud:
Laius: 62.0cm
Kõrgus: 71.0cm